אודות

 ד"ר הגר להב

הגר

י

חוקרת תקשורת, במובן הכי רחב שאפשר – עם עצמי, עם האחר/ת, עם העולם, עם אלוהים. מרצה בכירה במכללת ספיר ומנחת סדנאות.

 

 

האינסוף קיים רק כרעיון בתוך חיינו הסופיים, המוגבלים. אבל זה לא מספיק לחשוב עליו כרעיון, על האינסוף. צריך לחוש אותו ממש, ממש, לרגע, גם אם זה רגע חולף… כדי לחוש אותו ממש צריך להישיר מבט אל המקום שבו הוא נראה לאחרונה… המקום שבו לכאורה אי אפשר לראות יותר. אבל אם יש לך אומץ ואתה מישיר מבט אל המקום ההוא ולא נותן להרגשת האפסות המושכת אותך מטה להפחיד אותך, אז אתה רואה ניצוץ, לרגע.

עוזי וייל
(מתוך ההקדמה לספרו של מארק סטרנד, "כמעט בלתי נראה")

גדלתי בקיבוץ של השומר הצעיר, מקום שהאמין באין אלוהים. קיבלתי את זה, לא התנגדתי, עד הרגע שבו נזקקתי למגדלור, לכיוון, לסימן דרך – ולא היה. כדי שיהיה היה צריך ליצור אותו, לחשוף אותו, לגלף אותו מתוך האין; להפוך את הסופי לאינסופי; את האקראי למקור של סדר; את הנעדר לממשי; את האיננו לקיים.

לא חזרתי בתשובה. אני אוהבת את חירות המחשבה והמעשה של החילוניות. גם לא זכיתי לשום הארה, אות או סימן. אבל הבנתי את העוצמה שיש ביכולת של כל אחד ואחת מאיתנו לפתח את רעיון האינסוף בדרכו, בדרכה, והקדשתי שנים ארוכות לחקור זאת. פרסמתי מאמרים רבים בנושא, נתתי עשרות הרצאות, והנחתי קבוצות נשים ברוח זו. ספרי "אלוהים של חילונים" מחפש מו"ל/ית ע חזון ואומץ שת/יסכים להוציאו לאור.

לא חייבים להבין את אלוהים כמו שסיפרו לנו. למה הוא חייב בעצם להיות "הוא"? ולמה צריך להבין את אלוהים כמין יצור עליון, שמשחק בעולם ובאדם, מעניש ומתגמל? ומי אמר שאין לכל אחת ואחד מאיתנו את הזכות להגדיר את אלוהים כרצוננו ולשנות הבנות שנקבעו לפני אלפי שנים ואולי כבר לא מתאימות?

צריך רק, כפי שאמרה הפילוסופית הפמיניסטית הדגולה מרי דאלי, להתאומץ – להתאמץ באומץ. וזה כדאי, כי האמונה נושאת עמה פירות אישיים וחברתיים גדולים: היא מעניקה עוצמה, נחמה, תחושת כיוון, כוחות להתמודד עם האקראי, ואולי הכי חשוב – תחושת יעוד ומשמעות.

"אלוהים בלי כיפה" מבקש להישיר מבט אל המקום שאותו לכאורה אי אפשר לראות, גלות שם את הניצוץ-לרגע ולשאוב ממנו כוחות והבנות. אין כאן כוונה להחזיר בתשובה או להציע הארה, רק לנסות לחוש, בתוך החיים החילוניים, את הכוח טמיר, זה שאנו מכנים בדרך כלל אלוהים, הנמצא בנו, סביבנו, בינינו.

***

להזמנת הרצאות, סדנאות והנחיית קבוצות – ד"ר הגר להב, hagarla@012.net.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s