הספר

"אלוהים של חילונים" 

"את?? חכמה, רציונאלית, אקדמאית, חילונית, תל אביבית, אחת שתמיד עובדת עם הראש, את מאמינה באלוהים? בחיים לא הייתי מאמין", אמר לי חבר קרוב כשהתחלתי לספר לו על האלוהים שלי.

הישראלים רגילים לחשוב דיכוטומית, בהפכים ניגודיים:

אם יש לו כיפה – הוא דתי.
אם היא מסתובבת בגופיות ובשיער פזור – היא חילונית.
אם הוא דתי – הוא מאמין באלוהים.
אם היא חילונית – היא לא מאמינה.

אבל האמת היא שבדיקה עמוקה יותר של החברה הישראלית מעלה שזאת פשוט הסתכלות לא נכונה. יותר ממחצית החילונים בישראל מאמינים באלוהים. חילונים-מאמינים מהווים כ-25%-30% מהיהודים בישראל.

בתוך החשיבה הדיכוטומית ששורה במקומותינו כמעט לא מדברים על הקבוצה העצומה הזאת, וכשכבר מדברים – לועגים להם. ראו למשל מה כתב פרופ' עידן לנדו בנושא: "מרבית הישראלים הקוראים לעצמם 'חילונים' רחוקים מאד מלהבין את משמעות החילוניות. הם מתנכרים לדת במלבושה החיצוני אך עורגים ליד המלטפת של אלוהים על משכבם בליל. אין ביטוי מובהק יותר לפרדוקס הזה מן האמירה הישראלית השכיחה, 'אני חילוני אבל מאמין באלוהים', אמירה שבכל מקום אחר בעולם נתפסת כסתירה עצמית".

אז אפשר ללעוג, ולהתייחס לרבע מאיתנו כטיפשים, ילדותיים, בורים שלא מבינים מהחיים ובטח לא מבינים מהי חילוניות. אבל אפשר – וצריך – גם להתייחס ברצינות, להניח שתפיסת העולם החילונית-אמונית לא נובעת מאי הבנה, שיש לה בסיס עמוק. אפשר – וצריך –  לכבד את העובדה שחלק ניכר מהישראלים לא מזהים בין חילוניות לאתיאיזם, לאי אמונה  באלוהים, לשאול למה ולהקשיב ברצינות לתשובות.

"אלוהים של חילונים" עושה בדיוק את זה, ומתמקד בעיקר במה שיש לנשים לומר על זה. הספר מבוסס על ראיונות על עשרות נשים ישראליות, שמספרות למה הן חילוניות-מאמינות, איך הגיעו לפוזיציה הזאת, ומה יוצא להן ממנה. הן מסבירות במה בדיוק הן מאמינות, למה הן מתכוונות כשהן אומרות "אלוהים", מה הן חושבות על החילוניות, על דת ועל יהדות (שהיא, כידוע, לא רק דת).

הספר מגלה כי "לתת לאלוהים שם", כלומר להגדיר אותו (ובעצם, למה לא אותה?) בעצמך, לאור ערכיך וניסיון חייך, היא אחת המתנות הנפלאות שאנו מסוגלים להעניק לעצמנו. זה משפר את איכות החיים, מעניק כוח להתמודד עם הטוב והרע שהעולם מביא בכנפיו, נותן תחושת יעוד ומשמעות. הוא מגלה שאמונה-חילונית היא בחירה אפשרית, ממשית ורציונאלית.

הספר מחפש מו"ל/ית עם חזון ואומץ שת/יסכים להוציאו לאור

****

לפניות בנושא הספר ולהזמנת הרצאות, סדנאות והנחיית קבוצות: ד"ר הגר להב, hagarla@012.net.il

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s