איפה נמצאת "בלוטת הרוחניות"?

סדרת פוסטים על נשים ואמונה – פרק א'

במחקרים כמותיים, שבוחנים אמונה ודתיות באופן סטטיסטי, נשים מקבלות באופן קבוע ציונים גבוהים יותר מגברים. הן נוטות יותר מגברים גם לשמור על פרקטיות דתיות וגם – וזה החשוב לעניינו – להיות רוחניות יותר.

כך למשל, בסקר עצום בהיקפו (35 אלף נשאלים) שנערך בארצות הברית ב-2011 על ידי מרכז הסקרים המפורסם Pew, העידו  77 אחוז מהנשים, לעומת 66 אחוז מהגברים, כי יש להן "ביטחון מלא בקיום אלוהים או רוח אוניברסלית". 63 אחוז מהנשים (לעומת 49 אחוז מהגברים) אמרו כי הדת חשובה מאוד בחייהן. במחקר בבריטניה ענו בחיוב 41 אחוז מהנשים (לעומת 31 אחוז מהגברים), על השאלה "האם אי פעם היית מודע/ת ל-, או מושפע/ת מ-, נוכחות או כוח השונה מעצמך ביומיום, בין אם את/ה קורא/ת לכך אלוהים ובין אם לאו?".

הבדלים מגדריים באמונה. מתוך הסקר של מכון פו

הבדלים מגדריים באמונה. מתוך הסקר של מכון פו

בישראל לא נערכו, למיטב ידיעתי, מחקרים רחבים שבחנו את הקשר בין מגדר לאמונה, בעיקר בביטוייה הלא דתיים, אבל נראה שאפילו על סמך התרשמות כללית קשה להכחיש שנשים רבות בחברה הישראלית בת זמננו נוטות אליה.

אז למה נשים אמוניות יותר? אחד ההסברים המקובלים לכך הוא ההסבר הביולוגי, הטוען כי נשים רגישות יותר, מתמסרות יותר, רוחניות יותר מטבע בריאתן. לא פעם משמש הטיעון הזה כדי דחוק אותן ממרכזי הכוח: למה, למשל, נשים לא צריכות ללמוד תורה? כי הן רוחניות יותר מטבען. זה סיבוב יפה – מרחיק נשים מהסיכוי להשיג ידע (וידע, כידוע, הוא כוח) ועוד יוצא כאילו "בסדר" איתן, כי הן קיבלו מחמאה. ורבות, רבות מדי, מתמוגגות מנחת, בלי לשים לב שבדרך  זרקו אותנו מכל המדרגות.

הטיעון ה"טבעי" הזה יוצא בעצם מנקודת הנחה שיש דבר כזה "מוח נקבי" שהוא שונה במובהק מ"המוח הזכרי". בדרך כלל הטיעון הזה גם מחבר ביחד חלוקה מינית-ביולוגית (זכר מול נקבה) חלוקה תרבותית-מגדרית (גבר מול אשה), כאילו שהמדע לא מכיר מקרים של ערבוב מיני (אינטר סקס) או שאין יותר משני מגדרים. התוצאה היא הטיעון שנשים רגישות יותר, אמפטיות יותר ורוחניות יותר, כי כך בנוי המוח שלהן.

אלא מה? עשרות אלפי מחקרים בעולם מגלים שמה שמוצאים כשמנסים להבחין בין "מוח נשי" ל"מוח גברי" זה בעיקר הרבה בלבול וחוסר רציפות, ולא חלוקה דיכוטומית לשני סוגים שונים של מוחות. מי שמחפש איזושהי "בלוטות רוחניות" מוחית, המפותחת יותר אצל נשים, יצטרך להמשיך לחפש לנצח, כי היא פשוט לא קיימת.

פרופ' דפנה יואל המעולה מסבירה למה זה בעייתי לדבר על "מוח נשי" לעומת "מוח גברי", ולמה הטיעון ש"נשים רוחניות יותר כי ככה בנוי המוח שלהן" לא מחזיק מים. ההרצאה ארוכה אמנם, אבל שווה להקדיש לה זמן כי היא מרתקת.

אז למה בכל זאת מוצאים פערים בין נשים לגברים בתחום האמונה? על כך בפוסט הבא בסדרה 

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s