כן הישארות הנפש, לא העולם הבא

מה חושבות חילוניות-מאמינות על גן עדן וגיהינום? בעקבות סדרת הכתבות בערוץ 10

פיצוחי אמונה. תצלום: ציפה קמפינסקי

תצלום: ציפה קמפינסקי

שנה אחרי ששיחק אותה עם הסדרה שלו על אלוהים, אבישי בן חיים מערוץ 10 מביא שוב תיאולוגיה יהודית למרכז הפריים-טיים – והפעם: העולם הבא. בפרק הראשון הובאו בעיקר התייחסויות אורתודוקסיות לשאלת הגיהינום וגן העדן, אבל בן חיים מבטיח לגעת גם בזרמים נוספים ביהדות, כולל הזרם החילוני בה. כי בניגוד להרבה מאוד עיתונאים, שחושבים עדיין במושגים דיכוטומיים של חילוניות=אתאיזם מול דתיות=יהדות, בן חיים מראה בעבודה העיתונאית שלו שהוא מבין את המורכבות של היחסים בין יהדות/אמונה/דת-חילוניות בחברה הישראלית של 2015.

אז מה חושבים חילונים-מאמינים על השארות הנפש? העולם הבא? גן עדן וגיהינום? במחקר שערכתי ראיינתי 31 נשים המגדירות את עצמן חילוניות, אבל גם מאמינות בכוח/מימד גבוה/עמוק, בין אם הן קוראות לכך אלוהים ובין אם לאו. שאלתי אותן בין היתר את השאלות האלה. והנה כמה מהממצאים:

הרוב  המוחלט של המרואיינות החילוניות-מאמינות לא מאמינות ב"עולם הבא" במשמעות של "גן עדן" ו"גיהנום". כשנשאלו על גן עדן רק שלוש נשים במחקר התייחסו למושג כמצב קונקרטי, כאל "מקום" – "מקום של אור", "מקום שכולו טוב", "מקום שבו רואים הכל", שאליו מגיעים אחרי המוות (או בסוף הגלגולים, נושא שתיכף אגע בו). כל יתר הנשים שהתייחסו למושג ראו בו אך ורק מטפורה, המייצגת מצבים ממשיים בעולם הזה, בחיים האלה. גן העדן, עבורן, הוא דרך להסתכל באופן חיובי על המציאות או על מקטעים במציאות, שבני אדם יוצרים בכאן ובעכשיו. בעיניהן המושג גן עדן מבטא נקודות של אושר בחיים, ולעיתים דבר מה שיש ליצור אותו באופן אקטיבי בחיים.

באופן דומה מתייחסות כמה מהנשים גם למושג גיהינום כמטפורה לזמנים בחיים שבהם הן אינן יכולות לראות את הטוב, או לחיים מלאי סבל. אחרות ציינו כי אדם שלא מתחבר אל נשמתו חי בגיהינום, שהוא יצר במו ידיו. היו בהן שאמרו בהקשר זה כי החיים עצמם הם גיהינום, בגלל אירועי זוועה ואימה המתרחשים בהם. ככה למשל ניסחה את זה אחת המרואיינות:

"אם נמשיך את המטפורה המקראית, נראה לי שמאז שגורשנו מגן עדן המטפורי העולם הזה הוא עולם מאתגר. זו זכות גדולה לחיות בו, אבל גם מאוד לא פשוט. אני רואה לפעמים מטופלים שעברו אסון אחרי אסון, ואני משתוממת מול זה, כי החיים שלהם באמת נראים לי כמו גיהינום. אני שואלת את עצמי האם הם באו לעולם הזה בשביל חיים של סבל צרוף? אבל החשבונות האלה הם לא ברמה שלי. קטונתי".

למרות התפיסה לפיה "גיהינום" היא מטפורה הפוכה לזו של גן העדן, יש הבדל בולט בהתייחסות לה זוכים שני המושגים. בעוד שכשליש מהמרואיינות הסכימו להתייחס למושג "גן עדן", ולו רק כמטפורה, רובן המוחלט כלל לא מוכנות להתייחס למושג גיהינום, בכל דרך שהיא, מלבד לבטלו ולציין שמדובר ב"שטויות", ב"טיפשות" וב"דרך להפחיד אנשים".

אבל אי האמונה בעולם הבא לא אומר שחילוניות-מאמינות לא מאמינות בהישארות הנפש. כחצי מהמרואיינות במחקר דיברו על אמונתן בגלגול נשמות, על האופציה לחזרתן של הנשמות שוב ושוב אל העולם הזה, בין אם באופן בלתי סופי, ובין אם עד שהן מגיעות לתיקונן המלא, לבגרותן, לשיא התפתחותן. אצל רוב הנשים המקור לרעיון זה נמצא בקבלה או בתורות המזרח, ובראשן הבודהיזם. בהקשר זה, רובן לא רואות את עצמן כ"מתחילות כאן" ולא כ"מסתיימות כאן", וטוענות כי משהו בהן מתמשך מעבר למעגל החיים והמוות. הנשמה, מבחינתן, אינה בת חלוף.

אחרות הביעו חוסר אמונה מוחלט, או לפחות ספק כבד, בגלגול נשמות, אבל רבות מהן אמרו כי "היו רוצות להאמין", משום שהן מבינות עד כמה רבה הנחמה שהאמונה הזאת מספקת. גם אלה שלא האמינו בגלגול נשמות הודו שהן מהרהרות בכך הרבה.

אשר לי, אינני מאמינה בגלגול נשמות במובנו הפשוט. עם זאת, אני מוצאת שכמטפורה, הרעיון הזה הוא בעל עוצמה רבה. הוא מעניק נחמה ושלווה. עצם הרעיון שמשהו בנו שב וחוזר אל העולם, אל החיים, עד שהוא מגיע לשלמות, לבגרות, למלוא מימוש הפוטנציאל החיובי שבו, מעודד התפתחות. הוא מציע לנו להתייחס לחיינו כאל בית ספר, כשיעורים שעלינו ללמוד. במובן זה הוא מעודד אותנו להתפתח, מדרבן אותנו למצות את הלימוד שהחיים מאפשרים לנו, להתבגר ככל האפשר. הרעיון שאנו עלולים לחזור שוב ושוב אל החיים הללו – על הקשיים, הסבל ושיברון הלב שבהם – כל עוד לא נלמד, כל עוד לא נזכך את עצמנו ככל האפשר, מעודד אותנו לעשות כמיטב יכולתנו בעולם הזה, בכאן ובעכשיו. הוא מעודד אותנו להתקרב ככל האפשר אל מימוש פוטנציאל החיובי שבחיינו, ולמיצוי סך כל פוטנציאל הקיום החיובי שבעולם הזה. להתקרב אל אלוהים.

 

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s